• POSEBNA

Geçmişten Günümüze Gelen Sanat!

En son güncellendiği tarih: 31 May 2020

Çok uzun yıllar önce yapılmaya başlanarak günümüze kadar evrim geçirerek gelen kanaviçe ve etamin sanatları tüm hızıyla modaya uygun bir şekilde devam etmektedir. Hayatımızın içerisinde sürekli olan eski sanatlardan olan kanaviçe & etamin günlük hayatımıza bakıldığında vitrinlerde, defilelerde, dekorasyonlarda, hatta kişisel eşyalarda bile mevcuttur.


Büyük annelerimizin geçmişinden gelen ve hayatımızda modasını sürekli yenileyen kanaviçe & etamin ikilisini ayrıntılı bir şekilde ele alalım.


KANAVİÇE

Kanaviçe, el işleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi ve onun üzerine yapılmış olan işlemelerdir.

Kumaş üzerine öncelikle kaneve adı verilen özel dokunmuş bir kumaş tutturulur. Sonra renkli ipliklerle kanave referans olarak alınarak desen işlenir. Desenin işlenmesi bittikten sonra kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekilerek işlenmiş desenle kumaş arasından temizlenerek kanaviçe elde edilir. Kanaviçe, Batı kültüründeki goblene benzer, ancak ondan daha kalın iplerle ve daha ayrıntısızdır.


Goblen, bir kumaş üzerine renkli iplerin iğne ile işlenmesi ile resim oluşturulması sanatıdır. Goblen ya da diğer adı ile gobelin; genellikle resmin baskı yolu ile kumaşa aktarılarak ve noktaları sayılabilir bir kumaş üzerine tek yönlü işleme tekniği (/) uygulanarak yapıldığı bir işleme sanatıdır. Goblende işlemenin tek yönlü yapılması, ürüne üç boyutlu bir izlenim vermektedir.

ETAMİN

Etamin seyrek dokunmuş ve seyrek dokunmasından dolayı üzerinde küçük küçük delikler bulunan bir çeşit pamuk, keten ya da ipek kumaştır.

Etamin kumaşın üzerinde bulunan delikler sayesinde örnekleme kolay olduğu için sıklıkla "etamin işi" adı verilen el işlerinde kullanılır. Etamin işlemenin bir diğer adı da ''Çarpı Sanatı'' 'dır.ETAMİN & KANAVİÇE


Kanaviçe, etamin işine benzer. Aynen onun gibi renkli küçük çarpılardan desenler oluşturma şeklindedir. Etaminden farkı, kanaviçenin düz kumaş üzerine işlenmesidir.


Kanaviçe & Etamin Sabır Ve Emek İster!

Geçmişten bu günlere kadar gelen ve kendine has modasını devam ettiren kanaviçe ve etamin sanatları neredeyse hiç ayırt edilmese de birbirlerine çok benzer işlerdir. İkisi de el emeği ve sabır isteyen sanatlar olduğundan dolayı değerlerinden kaybetmemesiyle birlikte her zaman diliminde modanın içerisinde yerini almaktadır.


Eğer aklınızı dağıtmak ve istemediğiniz bir durumdan uzaklaşmak isterseniz, hemen ufak bir set ile kendinize özel bir şekil ile tasarım oluşturun! İşlemeniz bittikten sonra sizde fark edeceksiniz ki rahatlamış ve düşünmek istemediğiniz durumdan uzaklaşmışsınız...


POSEBNA 'ya www.posebna.com adresinden veya facebook, twitter, instagram, pinterest, youtube sosyal medyalarından ulaşabilirsiniz!

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Noel Ruhu

Hemen üye ol, tüm makalelerden, indirimlerden, fırsatlardan ve etkinliklerden haberdar ol!
Posebna
El emeği, kişiye özel ve tasarım ürünlere dair her şey ''posebna.com' da... Dilediğin ürünü www.posebna.com adresinden seç, sana özel tasarım kapına gelsin!