• POSEBNA

Epoksi Ve Yapılışı

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya,aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir.Önemli olan epoksinin hangi aşamada üretildiğidir. Zemin için uygulanan epoksi, hobi amaçlı uygulanan epoksi yada epoksi masa yapımında kullanılacak olan epoksi; her kullanılacak ürünün kendine göre karışım metodları vardır. Yapısı gereği çabuk ofline olan bu ürün karışım yapıldıkdan sonra hemen uygulanmaya başlanmalı fakat masa için olan ürün ise geç ofliline olup zaman aralığı çoktur.Epoksi ürünlerinin yapılışında kullanılan birçok aparat, kalıp ve yardımcı madde bulunmaktadır. Kalıp ve aparatlar ile evde epoksi yapımı daha kolaydır. Fakat, ahşap, metal gibi yardımcı maddeler ile yapılan epoksilerde makine yardımı gerektiğinden dolayı evde yapılması zor ürünlerdendir.


Epoksi ürünlerinin yapılışını adım adım uygulayarak öğrenmeye ne dersiniz?


2:1 Oranı En Önemlisidir!

1. ADIM: Şeffaf epoksiler de, bir bardağa öncelikle sertleştirici sonra reçine eklenmelidir. Eğer ilk reçine sonra sertleştirici eklenirse hava kabarcıkları çok olur ve kaybolması neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ilk sertleştirici eklenmesi gerekmektedir. Sertleştirici (1) ve reçine (2) oranında olmaktadır.İlk sertleştirici sıvı, sonra ise reçine sıvısı eklenmelidir!


2. ADIM: Karışımı bir çubuk yardımı ile yavaş yavaş tek yönde karıştırılmalıdır. Eğer karışım çok hızlı karıştırılırsa kabarcıklar çoğalır ve reçine şeffaf olmaz. Karışım şeffaf olana kadar tek yönde ve yavaş bir şekilde karıştırılmalıdır.3. ADIM: Dilediğiniz yardımcı madde (boya, sim, kuru çiçek, boncuk, deniz kabuğu vs.) ile epoksi karışımınızı plastik kabınıza veya dilediğiniz bölüme yavaşça dökünüz.


3 adımı izleyerek oluşturduğunuz epoksinizi kurumaya bırakınız. Küçük boyutlu epoksiler oda sıcaklığında 1 ve 7 gün arasında kurumaktadır. 1 haftanın sonunda ürün kemikleşir ve kırılmaz, yanmaz, bozulmaz duruma gelir. Fakat, büyük boyutlu epoksilerde boyuta göre ürünün kuruması biraz zaman alabilir. Ürünün kuruma süresince çıplak elle dokanmamanız gerekmektedir.

Epoksi ürünlerimize sitemizden ulaşabilirsiniz...


1 görüntüleme0 yorum
Hemen üye ol, tüm makalelerden, indirimlerden, fırsatlardan ve etkinliklerden haberdar ol!
Posebna
El emeği, kişiye özel ve tasarım ürünlere dair her şey ''posebna.com' da... Dilediğin ürünü www.posebna.com adresinden seç, sana özel tasarım kapına gelsin!