• POSEBNA

En Değerli Dost!

Dost; iyi geçinen, aralarında iyi ilişki bulunandır. Kitaplar en yakın dostumuzdur. İçinde bulunan farklı dünyaları ile bize farklı duygular yaşatırlar. Kitaplar en eski tarihten beri hayatımızda bulunmaktadır ve hayatımızı geliştirmemizi sağlamaktadırlar.

Kitaplar hayatlarımızın vazgeçilmezleridir. Onlar tıpkı iyi bir dost gibi size sarılır, başarılı bir doktor gibi sizi tedavi eder, ufkunuzu açar, yol gösterir, yalnız bırakmaz… Yeri gelir en yakın arkadaşınız olur, yeri gelir akıl danışacağınız hocanız. Kitaplar vazgeçilmezdir!


Birçok kitap kategorisi mevcut. Bu yüzden, herkes ilgi alanına göre dost bularak hayatlarına biraz mola verebilirler. Böylece, terapi gibi gelen kitap okuma saatleri size harika gelecektir.

Bazı kitaplar vardır dünyanın en büyük kütüphanelerinde yer alırlar. Ya da çok ünlü müzelerde sergilenirler. Bu kitapların değerinin ise milyonlarca dolar olduğunu işitiriz. Bu eski kitapların bu kadar özel ve kıymetli olmasının altında elbette ki birçok neden yatıyor. Bir defa ilk basım olmaları zaten onları bir mücevher değeriyle eş tutuyor. Bir diğer sebep ise kitabın yapıldığı malzeme.


Eski kitaplar hakkında bilinmesi gereken bir diğer ilginç bilgi ise kokularının kaynağı. Birçok insan eski kitap kokusunu, yenilere tercih eder. Özellikle sahaflara girince alınan o eşsiz kokunun huzuru hiçbir yerde yoktur.


Kendinize okumak için bir kitap seçerken belli kriterleriniz olmalıdır. Ya birileri önermiştir ya da adını çok fazla duymuşsunuzdur. Ancak bir kitabın tercih edilmesindeki en önemli faktör yazarıdır. Bir kitabı seçerken de direkt kapağında yazan, yazarına bakarız. Ancak ilk basılan kitaplarda durum böyle değilmiş. En eski kitapların kapaklarında yazarlarının adına yer verilmiyormuş.


Kitaplar hayatımızda bulunan en önemli etken ve en iyi dostumuzdur. Hayatımızda olması gerekenler listesinin en başında geliyor. Kitaplar içimizdeki tüm duyguları ve düşünceleri açığa çıkarır ve bizimle dertleşerek dostumuz olurlar. Kitap okuduktan sonraki rahatlama hissi en harika duygudur.


Kitaplar Hakkında Önemli Bilgiler


* Victor Hugo’nun, 1862 yılında yazdığı Sefiller adlı romanında ''Dünyanın En Uzun Cümlesi'' vardır.

* Dört Mevsim Çiçekleri, ''Dünyanın En Küçük Kitabı'' dır.

* Artamène ou le Grand Cyrus isimli kitap, ''Dünyanın En Uzun Romanı'' dır.

* Ernest VincentWright tarafından, 1939 yılında yazılan Gadsby isimli kitapta “e” harfi hiç yok.

* Antoine de Saint-Exupéry’in 1943 yılında yayınladığı Küçük Prens ''En Çok Yabancı Dile Çevrilen Kitap'' dır.

* ''Eserleri en çok çevrilen yazar'' Agatha Christie’dir.

* Vinci’nin el yazması kitabı olan Codex Leicester, ''Dünyanın En Pahalı Kitabı'' dır.

* Charles Dickens tarafından yazılan İki Şehrin Hikayesi adlı roman ''Tüm Zamanların En Çok Satan Kitabı'' dır.

* J. R. R. Tolkien tarafından yazılan Yüzüklerin Efendisi ''En Uzun Sürede Yazılan Kitap'' 'dır.

* John Boyne tarafından kaleme alınan Çizgili Pijamalı Çocuk ''En Kısa Sürede Yazılan Kitap'' 'dır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Noel Ruhu

Hemen üye ol, tüm makalelerden, indirimlerden, fırsatlardan ve etkinliklerden haberdar ol!
Posebna
El emeği, kişiye özel ve tasarım ürünlere dair her şey ''posebna.com' da... Dilediğin ürünü www.posebna.com adresinden seç, sana özel tasarım kapına gelsin!